Nie przeczytasz 90% tego artykułu Mateusz Nowicki,    10 grudnia 2022

W 2022 roku „Ośmiornica” po raz pierwszy zaistniała w Internecie, a jej redakcja musiała zmierzyć się z niespotykanym do teraz wyzwaniem. Okazało się, że pisanie ciekawych artykułów internetowych jest w rzeczywistości walką o skupienie czytelnika. Zdecydowaliśmy, że ta umiejętność może się przydać również Wam, często nie zdajemy sobie sprawy jak często nasze wpisy, na przykład na blogu, mogłyby skorzystać z drobnego ‘liftingu’. W poniższym artykule zdradzę wam kilka tricków, które podczas pisania artykułów wykorzystuje redakcja ‘Ośmiornicy’.

1. Podziel tekst na krótkie i skondensowane fragmenty

Większość z was z pewnością przyzna, że nie ma bardziej irytującej sytuacji niż otwarcie ciekawie brzmiącego artykułu tylko po to, żeby spotkać się ze ‘ścianą tekstu’ – nie sformatowanym blokiem słów. Jeśli chcemy żeby ktokolwiek przystąpił do czytania naszego wpisu, musimy rozbić go na krótkie, skondensowane fragmenty.

Idealnym przykładem takiego podejścia jest Wikipedia:

Jesteście w stanie wyobrazić sobie artykuł Wikipedii w formie jednego ciągu zdań? Zapewniam, że znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas pytanie byłoby zdecydowanie trudniejsze i nudne.

2. Zadbaj o czytelność

Zdecydowana większość czytelników nie będzie czytać artykułu, a raczej ‘skanować’ go w poszukiwaniu ciekawej zawartości. Obowiązkiem autora tekstu jest ułatwienie im tego zadania. Pomóc w tym mogą następujące zasady:

Ustal łatwo rozróżnialne stopnie śródtytułów

Oto przykład rozwiązania zastosowanego w tym artykule:

Aby uniknąć zamieszania, należy upewnić się, że wygląd śródtytułów różnych stopni nie jest do siebie zbyt podobny.

Wykorzystuj wcięcia

Stosowanie wcięć są najprostszą metodą nadawania hierarchii. Paradoksalnie ich obecność jest najbardziej zauważalna kiedy nie występują. Jeśli tekst, nagłówki i podpunkty będą znajdowały się w jednej linii to będą się zlewały, a czytelnikowi łatwo będzie się pogubić

Oddzielaj fragmenty za pomocą odstępów

Oprócz ustawienia tekstu na płaszczyźnie poziomej, ważne jest też rozdzielenie go w pionie. Ważne tutaj jest umiejscowienie nagłówków, nagłówki powinny znajdować się bliżej tekstu, do którego się odnoszą, niż do akapitu powyżej.

Pogrubiaj ważne fragmenty wypowiedzi

Przeciętny czytelnik nie zamierza zapoznawać się z całą treścią artykułu, najczęściej będzie on szukał treści, które wyglądają na ciekawe lub ważne. Ułatw mu to zadanie pogrubiając najważniejsze elementy tekstu.

Używaj wypunktowań

Jak już ustaliliśmy w poprzednim punkcie, zdecydowana większość czytelników nie będzie wnikliwie wertować twojej pracy, a raczej krótko skanować w poszukiwaniu szybko dostępnej, ciekawej zawartości. Najprostszą i bardzo lubianą przez czytelników metodą przekazywania informacji jest wypunktowanie.

3. Wykorzystuj ilustracje

Nieustanne czytanie, szczególnie nie sformatowanego, monotonnego tekstu, całkiem szybko staje się męczące. Daj swojemu czytelnikowi odpocząć zamieszczając w artykule jak największą ilość ilustracji, lub nawet krótkich filmów.

Podsumowując

Zmiana medium, w jakim wydawana jest ‘Ośmiornica’ okazała się nie lada wyzwaniem dla naszej redakcji. Przyciągnięcie uwagi użytkowników Internetu z pewnością nie jest trudnością tylko dla nas. Jeśli uważacie, że jesteście w stanie zmierzyć się z nieobliczalnie krótkim czasem koncentracji przeciętnego użytkownika Internetu, napiszcie do nas pod adres osmiornica.lo8@wp.pl!

Mateusz Nowicki